شش روز تا پایان ثبت‌نام در برنامه جهانی تبادل قهوه

thirdwavewichtein01

از چندی پیش ثبت‌نام در ویشتاین؛ پروژه جهانی تبادل قهوه شروع شده و روز پنجشنبه اول دسامبر مهلت شرکت در آن تمام می‌شود. برنامه‌ای جذاب که حالا چهارمین سال برگزاری‌اش را پشت سر می‌گذارد. اگر قهوه‌نوش هستید یا در صنعت قهوه مشغول به‌کارید و از این برنامه‌ی جهانی تا به حال چیزی نشنیده‌اید، این مطلب را بخوانید.

آیکافی – Wichteln در زبان آلمانی معادلی‌ست برای سنت راز سانتا (Santa Secret) که شما هم شاید با آن آشنا باشید: هدیه‌های کوچکی که در جمع‌های چند نفره تهیه می‌شود و هر کس به‌صورت تصادفی و ضرب‌دری هدیه‌ای می‌گیرد و می‌دهد. حالا قهوه بهانه‌ی این بازی شده تا آدم‌هایی از کشورهای مختلف دنیا را به هم مرتبط کند: سنت سانتا به شیوه‌ی موج سوم. موج سوم از آن جهت که گردانندگان این پروژه، شرکت‌کنندگان را دعوت می‌کنند تا از روستری‌های مستقل و موج سومی شهرشان قهوه تهیه کنند و برای دیگری بفرستند.

دو سال پیش مارکوس، خالق پروژه‌ی ویشتاین در گفت‌و‌گوی اختصاصی با آیکافی درباره‌ی حس‌اش نسبت به این پروژه گفت: «اولش ممکن است کمی عجیب به‌نظر برسد؛ غریبه‌ای در کشوری دوردست قهوه‌ی موردعلاقه‌‌اش را می‌خرد و برای شما پست می‌کند، کسی که نه می‌شناسیدش و نه تا حالا با او صحبت کرده‌اید. اما من فکر می‌کنم که تمام این داستان، به اشتراک گذاشتن لذتی‌ست که از هر جرعه نوشیدن قهوه نصیب ما می‌شود. قهوه قطعا آدم‌ها را به‌هم نزدیک‌تر می‌کند و همین ارتباط ما از طریق شبکه‌های اجتماعی‌ست که دنیا را کمی از آن‌چه هست کوچک‌تر می‌کند.»

بخوانید ~ گفت‌و‌گوی آیکافی با خالق پروژه ویشتاین

حتما تا به حال دست‌تان آمده که ماجرا از چه قرار است. کسانی که دوست دارند در برنامه جهانی تبادل قهوه موج سوم شرکت کنند به سایت ویشتاین می‌روند و فرم شرکت در پروژه را پر می‌کنند. فرمی ساده که از شما اسم و فامیل می‌خواهد، آدرس کامل پستی و ارتباطی که با دنیای قهوه دارید. پس از پر کردن این فرم ایمیلی برای شما ارسال می‌شود که با کلیک کردن بر روی لینکی که در آن ایمیل برایتان ارسال شده، ثبت‌نام‌تان تکمیل می‌شود و به برنامه جهانی تبادل قهوه وارد می‌شوید.

اما در هنگام ثبت‌نام از شما می‌خواهند که قوانین شرکت در برنامه را به‌دقت مطالعه کنید و به آن پایبند باشید. قوانینی ساده که فقط کافی است آن‌ها را برای خرید قهوه به‌خاطر بسپاریم:

۱- قهوه‌ی موج سوم یا تخصصی (اسپشالتی) از روستری محلی بخرید.

۲- قهوه‌ی تازه بخرید. قهوه‌ای که قبل از پست نهایتا پنج روز از برشته‌شدن (روست) آن گذشته باشد.

۳- قهوه‌دانه بخرید و آن‌ را آسیاب نکنید.

۴- قهوه‌ی مناسب ابزارهای فیلتری بخرید،‌ نه قهوه‌ی مناسب اسپرسو

۵- قهوه‌ی تک‌خاستگاه بخرید، نه قهوه‌ی ترکیب‌شده (Blend)

چند هفته بعد از به پایان رسیدن مهلت ثبت‌نام ایمیلی حاوی آدرس و اطلاعات شخص دیگری که در برنامه شرکت کرده برایتان ارسال می‌شود. در اولین فرصت ممکن با رعایت پنج قانونی که ذکر شده ۲۵۰ گرم قهوه‌ی تخصصی خریداری کنید و به آدرسی که برایتان نوشته شده بفرستید. به گفته‌ی برگزارکنندگان از همه‌چیز مهم‌تر این است که برچسب فرم اطلاعات مربوط به قهوه موج سوم و ویژگی‌های آن را روی بسته بچسبانید و روی آن بنویسید «gift» و «Whole Roasted Coffee Beans» تا بسته‌ی قهوه در مراحل ارسال درگیر تشریفات پستی نشود.

اگر با این تفاصیل به شرکت در این برنامه ترغیب شده‌اید، از این آدرس فرم ثبت‌نام را پر کنید. تا به حال پیش نیامده که در این برنامه کسی بدقولی کند و قهوه‌ای را که قرار بوده ارسال نکند. پس بعد از تمام شدن مهلت ثبت‌نام صبور باشید، قهوه‌ی شما به‌زودی به دست‌تان می‌رسد. پس از اینکه قهوه‌تان را دریافت کردید، تجربه‌ی خودتان را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #thirdwavewichteln منتشر کنید و تجربه‌ی دیگران را هم ببینید.

هر سال در این برنامه قهوه‌نوش‌هایی از ایران نیز شرکت می‌کنند. اگر دوست دارید در فرصت باقی‌مانده به ویشتاین بپیوندید، تا جایی که ما در آیکافی خبر داریم از این کافه‌ها و روستری‌ها می‌توانید قهوه موج سوم بخرید: قهوه و روستری ست، سام کافه، کافه رئیس، کافه لمیز، کافه ریبار (شهرک غرب)، قهوه السا و کافه روستری لینیوس. اگر شما هم کافه یا روستری محلی می‌شناسید که قهوه تخصصی می‌توان از آن‌جا خرید، به ما و دیگران معرفی کنید.

منبع:  icoffee