اولین چالش باریستاهای ایران با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد

۱۴ باریستای ایرانی مهارت‌های عملی خود را در سرو قهوه به چالش کشیدند.

چالش باریستا ایران قهوه آیکافی

این رقابت در روزهای ۱۹ و ۲۰ آبان ۹۵ در کافه رستوران گاردن هاوس برگزار شد و مسعود اصفهانی، ایمان فراهانی و علی خان بابا به مقام‌های اول تا سوم رسیدند.

چالش باریستا ایران قهوه آیکافیبرگزارکنندگان این رقابت هدف از چالش باریستاهای ایران را محک زدن عملی باریستاها در محیط واقعی کار عنوان کردند.

قهاری مسئول برگزاری به آیکافی گفت: «ما می‌خواستیم فعالان این صنف متحدتر شوند و هسته‌ی از باریستاها تشکیل بدهیم. از طرف دیگر، مردم عادی را با قهوه‌ای که به‌طور اصولی تهیه شده از نظر طعم و کیفیت آشنا کنیم.»

قهاری ادامه می‌دهد: «ما این روزها شاهد هستیم که دوره‌های تخصصی قهوه مانند دوره‌های SCAE در تهران و شهرهای دیگر برگزار می‌شود. هدف دیگر ما این بود که چالشی ترتیب دهیم تا بچه‌های باریستا فارغ از این که در دوره‌ی تخصصی‌‌ای شرکت کرده‌اند و مدرکی دارند یا خیر، در محیط واقعی کافه و در مواجهه با سفارش‌های مشتری، ببینیم آیا توانایی مدیریت و ارائه‌ی قهوه درست را دارند؟ در دور مقدماتی این مسابقه باریستایی داشتیم که مدرک رشته باریستا از SCAE داشت، ولی موفق نشد به دور بعد راه پیدا کند.»

باریستاها در این چالش باید در وقت مسابقه، آسیاب قهوه و دستگاه را تنظیم می‌کردند و به عصاره‌گیری استاندارد می‌رسیدند.

عکس‌ها از وحید عبایی اصل

چالش باریستا ایران قهوه آیکافی

در دور مقدماتی باریستاها ۱۵ دقیقه فرصت داشتند تا هم دستگاه و آسیاب را تنظیم کنند؛ و هم یک اسپرسو، یک لاته و یک کاپوچینو برای داوران آماده کنند.

چالش باریستا ایران قهوه آیکافی

در دور مقدماتی باریستاها دو به دو مسابقه می‌دادند.

چالش باریستا ایران قهوه آیکافی

منصور احسانی قهرمان مسابقات باریستای ایران از داوران مسابقه بود.

چالش باریستا ایران قهوه آیکافی

در دور نهایی باریستاها طی ۱۵ دقیقه می‌بایست یک اسپرسو، یک اسپرسو ماکیاتو، یک لاته و یک فرنچ پرس با شیر آماده می‌کردند.

 

منبع:ایکافی