«انجمن صنعت قهوه ایران» اعلام موجودیت کرد

روز جمعه ۷ آبان‌ماه ۹۵ نشستی با حضور جمعی از فعالان صنعت قهوه ایران و با هدف تشکیل انجمن قهوه تشکیل شد.

 

%db%8c%da%a9%d8%a7%d9%81%db%8c
عکس: بهنوش فرجی
موضوع تشکیل انجمنی با محوریت قهوه به‌منظور ساماندهی کسب‌وکارهای مرتبط با صنایع قهوه ایران و نیز تسهیل امور بازرگانی از سال‌‌ها پیش و از سوی گروه‌ها و اشخاص مختلف در جریان بوده؛ این تلاش‌ها اما به دلایل مختلف هیچ‌گاه به نتیجه نرسیده است. بسیاری اختلاف نظر بین دست‌اندرکاران کلیدی این حوزه و عدم وجود همدلی و درک ضرورت حرکت‌های سازمان‌یافته در صنعت قهوه ایران را از دلایل ناکامی این تلاش‌ها می‌دانند.

در این انجمن اما به گفته‌ی بعضی حاضران، تمرکز بر دغدغه‌های مشترک بین بخش‌‌های مختلف این صنعت و نیز تبیین ضرورت‌‌‌های تشکیل چنین انجمنی در دستور کار قرار گرفته است. طیف‌های مختلف از تولیدکنندگان قهوه، واردکنندگان، دست‌اندرکاران ماشین‌آلات و لوازم جانبی، نمایندگان برندهای خارجی، تولیدکنندگان قهوه فوری، مدیران کافی‌شاپ‌ها و نیز مراکز آموزشی قهوه از جمله حاضران در این نشست بودند.

مجتبی رزم‌‌خواه از بازرگانی رزم‌خواه و از سخنرانان نشست درباره ماهیت فعالیت این انجمن گفت: ممکن است شرکت‌هایی به‌هرحال زیر لوای اصناف مختلف در حال فعالیت باشند؛ اما ضروری‌ست که کسب‌وکارهای مرتبط با قهوه از حمایت‌های انجمنی تخصصی نیز برخوردار باشند. ایجاد شرایط لازم و سازمان‌دهی امور مربوط به تولید، صادرات و واردات قهوه در ایران، تشکیل بانک اطلاعاتی مشاغل قهوه ایران، پل ارتباطی بین اعضا و بانک‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها و وزارت‌خانه‌ها، جلو‌گیری از رقابت‌های ناسالم و برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و رویدادهای مرتبط با قهوه از جمله اهداف و اختیارات انجمن قهوه ایران عنوان شد.

انتخاب نام انجمن به‌نحوی که دربرگیرنده‌ی فعالیت‌های متنوع در حوزه قهوه باشد، از دیگر بحث‌های مطرح‌شده در این نشست بود. پس از پیشنهاد نام‌ها و عناوین مختلف برای انجمن و رای‌گیری بین نام‌های پیشنهادی، «انجمن صنعت قهوه ایران» بیشترین رای را در بین حاضران آورد.

این‌که چرا از بعضی دیگر از فعالان صنعت قهوه ایران برای شرکت در این نشست دعوت به‌عمل نیامده از جمله نقدهای مطرح‌شده در طی جلسه بود. نجف اصغری از برنامه‌ریزان نشست انجمن صنعت قهوه ایران در پاسخ به این پرسش عنوان داشت که برای جلسه‌ی نخست، سعی شده که از طیف‌های مختلف فعال در قهوه ایران دعوت شود؛ و نیز در جلسات بعدی و با اطلاع‌رسانی‌های گسترده‌تر، این انجمن میزبان کلیه‌ی علاقمندان و دست‌اندرکاران صنعت قهوه ایران خواهد بود تا عضو‌گیری انجام شده و همچنین برای تصویب اساس‌نامه و انتخاب هیات مدیره، رای‌گیری انجام شود.

بهاءالدین سادات تهرانی مدیرعامل شرکت سازیبا – نمایندگی قهوه ایلی در ایران – بازار قهوه ایران را بازاری رو به رشد ارزیابی کرد؛ بازاری که حتا تا ۵ برابر می‌تواند رشد داشته باشد.

رزم‌‌خواه در ادامه به تعدد نمایشگاه‌های مرتبط با قهوه از جمله در برج میلاد و بوستان گفت‌وگو اشاره کرد و گفت: «نمایشگاه‌های تخصصی باید زیر نظر انجمن‌های همان حوزه برگزار شود. موسسات و شرکت‌های فرهنگی تخصص لازم برای ورود کردن به امور تخصصی قهوه را ندارند و این کار باید به اهالی همین صنعت سپرده شود.»

 

منبع:ایکافی