روش تهیه قهوه دمی با کمکس همراه با فیلم

قهوه ساز کمکس به کاخ سفید می‌رود

کمکس این قهوه‌ساز نازنین ۷۵ ساله در بین صدها قهوه‌ساز ریز و درشت دیگر با طراحی‌های بدیع، جایگاه ویژه‌ای نزد قهوه‌دوستان دنیا دارد. طراحی این قهوه‌ساز از بدو ابداع در ماساچوست آمریکا به همین شکل باقی مانده. آن گردنی ِ چوبی و نوار چرمی دور گردن حالا تصویری آشنا برای بسیاری از باریستاها و قهوه‌نوشان خانگی‌ست. کمکس در عین حال به‌عنوان نمادی برای موج نوی قهوه نیز شناخته می‌شود. این قهوه‌ساز حالا گذرش به کاخ سفید ایالات متحده افتاده و قهوه صبح‌گاهی آقای رئیس‌جمهور و کارکنان دیگر را تامین می‌‌کند.

 

 

farhangnews_213710-582284-1467092820

و اباما را باید احتمالا «باحال‌ترین» رئیس‌جمهوری در آمریکا دانست؛ باراک حسین با بیانسه و جی زی هم‌‌آواز می‌شود و می‌رقصد، سلفی می‌گیرد، در سخنرانی‌های رسمی شوخی می‌کند و آواز می‌خواند و به رقبای سیاسی‌اش متلک می‌اندازد. از چنین رئیس‌جمهوری‌ هیچ بعید نیست که وقتی صحبت قهوه باشد، به قهوه‌سازی مثل «کمکس» علاقمند شود.

در خبرها آمده که حالا کاخ سفید آمریکا خانه‌ی ۵۰ عدد کمکس است. قهوه‌سازی که در موج جدید قهوه‌نوشی در سراسر دنیا اقبال دوباره‌ای به آن شده و چنان محبوب شده که شرکت سازنده‌ی آن در تامین نیاز بازار به مشکل برخورده است.

نیز ببینید ~ طرز تهیه قهوه با کمکس

هرچند جای تعجب نیست که یک قهوه‌ساز ساخت آمریکا پایش به کاخ سفید باز شود و قهوه‌ی روزانه‌ی آقای رئیس‌جمهور را تامین کند؛ اما خیلی از حرفه‌ای‌های قهوه خوشحال‌اند از این‌که این قهوه‌ساز «کمکس» است؛ و نه مثلا یک دستگاه اتوماتیک مثل کیوریگ که دشمن شماره یک محیط‌زیست است و اخیرا خالق آن نیز از طراحی این قهوه‌ساز ابراز ندامت کرده است.

جالب است بدانید که مجله‌ی نیویورک تایمز کمکس را به‌عنوان یکی از ۱۰۰ طراحی برتر مدرن برگزیده؛ و نیز در موزه‌ی هنرهای مدرن نیویورک، نمونه‌ای از یک کمکس نگهداری می‌شود.

آمریکایی‌ها به ملتی قهوه‌خور مشهورند و این کشور بالاترین واردات قهوه در سراسر دنیا را دارد؛ اما در نظر بسیاری، آمریکایی‌ها ملتی هستند که قهوه‌ای رقیق‌شده و بی‌رمق و بی‌هویت به اسم آمریکانو را به جهان معرفی کرده‌اند و ناف‌شان را با قهوه‌های سایز بزرگ و رقیق و قهوه‌دمی بریده‌اند. بخش بزرگی از معتقدان به این تفکر را اروپایی‌ها تشکیل می‌دهند که معروف‌اند به این‌که یک شات اسپرسوی ناب را به صد فنجان قهوه دمی نمی‌دهند. همین‌که موج تازه‌ی قهوه‌نوشی – که اساسا بر پایه‌ی تامل و تفکر و تدقیق در رنگین کمان طعمی قهوه‌های دمی بنا شده – از آمریکا برخاسته نیز موید این طرز فکر است.

تمام این‌ها ما را به این نتیجه می‌رساند که هیچ قهوه‌سازی به اندازه‌ی کمکس نمی‌توانسته انتخاب کاخ سفید باشد: ساخت آمریکاست، قهوه‌ی دم‌شده‌ی آمریکایی-پسند آماده می‌کند، «باحال» است و نماد جریان موج سوم قهوه.

 

منبع:آی کافی